Vitajte!

Vitajte na stránkach spoločnosti Sting – Energo, s. r. o. – dodávateľa profesionálnych energetických služieb.

Práve pre vás pripravujeme zbrusu novú webovú stránku. Kým bude online, radi sa s vami podelíme aspoň s radou ako sa správať k radiátorom v lete. Tip pre vás priniesol konateľ Ing. Peter Výboch v reportáži TV Markíza:

Ide leto – zapnite radiátory! Znie to ako nezmysel, opak je však pravdou. Odborníci nechápavo krútia hlavami nad tým, prečo ľudia po vykurovacej sezóne vždy radiátory zatvárajú a zbytočne sa pripravujú o peniaze.

Po zime by sme tak mali radiátory otvoriť na maximum. A sú na to dva dôvody – únava materiálu a vznik usadenín. „Uzatvorená termostatická hlavica spôsobuje spätný tlak na regulačný ventil, čo vedie k jej zlej funkcii,” vysvetlil poskytovateľ energetických služieb Peter Výboch.

Keď je kohútik zatvorený, celý čas úplne zbytočne tlačí na ventil a pomaly ho ničí. Naopak, naplno otvorený ventil radiátora umožňuje prirodzenú cirkuláciu vody vo vykurovacej sústave a zabraňuje vzniku usadenín.

Inak povedané, pri vypnutom radiátore drobné špinky z neho neodchádzajú. Okrem problémov s usadeninami má radiátor nábeh na hrdzavenie zvnútra. Toto všetko sa v konečnom dôsledku odzrkadlí na peňaženke.

„Poškodená termostatická hlavica a špinou zanesený termostatický ventil spôsobia zvýšenie spotreby tepla. To vedie aj k zvýšeniu nákladov, ktoré sú individuálne od užívania bytu,” dodal.

Pre viac informácií sledujte video na tvnoviny.sk.